EOY Past Winners

PAST WINNERS

2018
Matt Albuquerque

Learn More

2017
Jay Jacobs, RAPID

Learn More 

2016
Patrick Sullivan, Game Creek Video

Learn More

2015
Jody Holt, Single Digits, Inc.
Robert Goldstein, Single Digits, Inc.
Stephen Singlar, Single Digits, Inc.
Paul LeBlanc, Southern New Hampshire University

2014
Bob “Batch” Batcheler, Newforma, Inc.
Dave Plunkett, Newforma, Inc.
Ian Howell, Newforma, Inc.

2013
Marian Noronha, TURBOCAM International

2012
George Epstein, Echo Consulting Services
Tom Daly, Dyn
Jeremy Hitchcock, Dyn

2011
Jeffrey Sercel, J. P. Sercel Associates Inc.

2010
Bill Larkins, Active Shock, Inc.
John LaPlante, Active Shock, Inc.
Tillman Gerngross, Adimab, Inc.
Dane Wittrup, Adimab, Inc.
Errik Anderson, Adimab, Inc.

2009
Charles E. Moran, SkillSoft
Jerry Nine, SkillSoft
Mark Townsend, SkillSoft
Tom McDonald, SkillSoft

2008
Paula Long, EqualLogic
Peter Hayden, EqualLogic
Paul Koning, EqualLogic

2007
Charles Hutchinson, GlycoFi, Inc.
Tillman Gerngross, GlycoFi, Inc.
Joseph Mullen, Bottomline Technologies, Inc.

2006
George Kassas, Cedar Point Communications, Inc.
Kenneth Solinsky, Insight Technology, Inc.

2005
Alex Bakman, Ecora Software Corporation
Stephen Boucher, Airmar Technology Corporation

2004
Edward Schmid, eCopy, Inc.

2003
Patricia Gallup, PC Connection, Inc.
David W. Hargreaves, DTC Communications, Inc.
Ronald R. Young, DTC Communications, Inc.
Matthew W. Pierson, DTC Communications, Inc.

2002
Melissa L. Mabon, Pragmatech Software, Inc.
Brooke M. Savage, Pragmatech Software, Inc.
Robert Scott, Octave Communications, Inc.
Eugene Scribner**, C.I.M. Industries, Inc.

2001
Rajesh M. Nair, degreeC
David J. Gagnon, degreeC
Michael J. Gerling, Geographic Data Technology, Inc.
Morton E. Goulder*, M.E. Goulder Enterprises, Inc.

2000
Jay Borden, Granite Systems, Inc.
William Wentworth, Source Electronics Corporation

1999
Daniel P. Taylor, The Taylor Group
Ted Jastrzembski, Tally Systems Corp.

1998
Dr. Kedar P. Gupta, GT Equipment Technologies, Inc.
Hong Yu, Lancast, Inc.
Dr. Robert C. Dean, Jr.*, Synergy Innovations, Inc.

1997
Robert W. Horgan, NewMarket Software, Inc.
David Putnam*, Markem Corporation

1996
Donald W. Comstock, DiaCom Corporation
Daniel M. McGurl, Bottomline Technologies, Inc.
John H. Morison*, Hitchiner Manufacturing Co.

1995
David C. Arnold, Softdesk, Inc.
Raymond R. Boissoneau, Electropac Co., Inc.

1994
Joseph A. Roberts, Jr., Advanced Circuit Technology, Inc.
Jeffrey P. Sercel, Resonetics, Inc.

1993
Richard W. Couch, Jr., Hypertherm, Inc.
William E. Wetzel, Jr.*, Center for Venture Research – UNH

1992
Charles M. Hebble, Jr., Allen-Bradley Corporation
Michael H. Foster, Walker Power, Inc.
Richard E. Morley*, Flavors Technology, Inc.

1991
Richard R. Roelke, Metronics, Inc.
Christopher J. Oliver, Cabletron Systems, Inc.
William E. Fletcher, Termiflex Corp.
Robert C. McCray*, Valvcon Corp.

1989
Dr. Hans D. Baumann, H.D. Baumann Assoc., Ltd.
Robert H. Rines*,  Franklin Pierce Law Center
Merle L. Thorpe, Hobart Tafa Technologies, Inc.
Royden C. Sanders Jr.*, Sanders Associates

1988
Dean Kamen, DEKA R&D Corp.
James A. Crawford, Jr., Techniweave, Inc.
S. Robert Levine, Cabletron Systems, Inc.
Dr. Ronald Moskowitz, Ferrofluidics Corp.

   *Lifetime Achievement Award     **Founders Award

EOY Past Winners
Some EOY Past Winners